elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking
Nadpis whitebear

elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking

Olympus PEN E-PL6 makro světlo 37 mm

18. Dubna 2016

Hotový LED makro kroužek
Hotový LED makro kroužek

Objektiv Olympus M.ZUIKO 14-42mm f/3,5-5,6 II EZ-M1442-2 R dodávaný k fotoaparátu Olympus PEN E-PL6 se ukázal jako docela vhodný i na nějaké ty skoro makro fotografie. V nejširším ohnisku dokáže zaostřit na poměrně malou vzdálenost, ale bohužel i při otevřené cloně má světelnost F3,5. To znamená, že pokud chcete zachovat nízké ISO, aby byla fotka co nejméně zašuměná, potřebujete delší expoziční čas, nebo hodně velké množství světla. Nicméně vyšší expoziční čas znamená, že pokud fotíte z ruky, nebo fotíte něco, co se může pohnout, riskujete rozmazání. Proto zbývá poslední možnost a tou je zvýšit množství světla. U makro fotografií, které navíc nejsou ploché je další zvýšení clonového čísla přímo žádoucí, protože zvětšuje hloubku ostrosti, které je při makro focení už tak extrémně malá.

Blesk dodávaný k PEN E-PL6 není na makro vhodný, protože objektiv mu na tak malou vzdálenost stíní. Navíc pokud fotíte živou bytost, bleskem ji vyděsíte. Kromě toho automatický ostřicí mechanizmus nepracuje dobře, pokud není na scéně dostatek světla s čímž blesk také nepomůže. Zde přichází v úvahu makro světlo. Tato světla se vyrábějí v různých provedeních. Nejčastěji jako kroužek, který se nasadí zepředu na objektiv. Jejich velkou nevýhodou je jako u všeho ve fotografování, směšně vysoká cena, která se pohybuje nad 1000 Kč.

Protože je to ale naprosto jednoduché zařízení. Prakticky LED svítilna s netradičním uspořádáním, není zase tak složité si vyrobit vlastní. A já tvrdím, že osvětlení s použitelnou kvalitou jde vyrobit zhruba za třetinu. (Méně, pokud některé z součástí už máte.)

Potřebný materiál

  • 25 kusů extra svítivých, bílých, 5mm LED diod. (Lze koupit na Aukru v balíčcích po 100 ks.)
  • 25 kusů rezistorů 82 ohmů 0.6W.
  • 1 kus micro USB SMD konektor, samička.
  • Step up redukční kroužek pro filtr na objektiv 37 mm -> 52 mm.
  • Fotocitlivý, jednovrstvý cuprextit. Minimálně 100x100 mm. + Chemie na výrobu plošného spoje.

Pro světlo jsem navrhl kulatý plošný spoj s paralelně zapojenými diodami, kde každá z 25 diod má vlastní předřadný rezistor. Světlo se napájí z USB zdroje a odebírá 440mA při 5V a každou LED diodou teče přibližně 18mA. Proto lze kroužek napájet i z USB portu počítače. Užitečnější je ale použít přenosnou power banku.

Pdf předloha pro tisk na fólii

Usazení plošného spoje

Přední část objektivu je opatřena dekoračním kroužkem, který kryje závit na sluneční clonu. Plošný spoj jsem navrhl tak, aby seděl na tomto dekoračním kroužku. Vnitřní část plošného spoje se vyřízne a otvor se ručně dobrousí brusným papírem na takovou velikost, aby přesně ležel na okraji dekoračního kroužku. Následně se našroubuje redukční kroužek na filtr, který přimáčkne plošný spoj k dekoračnímu kroužku.

Není dobré lepit redukční kroužek k plošnému spoji přímo na objektivu, protože lepidlo by se mohlo dostat až k závitu. Proto se na plošný spoj zepředu nakreslí značky, kde kroužek sedí a redukční kroužek se k plošnému spoji přilepí mimo objektiv.

Osazování součástek a úprava diod

LED diody je před pájením dobré přilepit na místo vteřinovým lepidlem, aby směřovaly přímo nahoru a nepohnuly se při manipulaci a pájení.
Redukční kroužek se na plošný spoj musí nalepit před pájením rezistorů. Některé rezistory mají vývod velice blízko okraji kroužku a mohly by překážet při lepení.
Po zapájení LED diod se musí jejich špičky rovnoměrně zbrousit jemným brusným papírem, aby výsledné světlo bylo rozptýlené. Bez zbroušení je střed výrazně tmavší a diody kolem něj vytvářejí zřetelný světlý kruh.
Část plošného spoje před USB portem může být nutné odbrousit, pokud překáží konektoru.

Toto makro světlo je použitelné s libovolným objektivem se závitem pro filtr s průměrem 37 mm.