elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking
Nadpis whitebear

elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking

Průhledný visací zámek

10. Dubna 2021

Rozebraný průhledný visací zámek
Rozebraný průhledný visací zámek

Tento zámek vzbudil můj zájem o lockpicking. Je to tréningový visací zámek vyrobený z průhledného plastu. Jak je vidět z fotografie vlevo, lze jej rozebrat a znovu poskládat bez použití nářadí. Na českém trhu jde koupit v řadě obchodů, cena se pohybuje v rozmezí 300-700 Kč. Svůj zámek jsem koupil z Timex Trade za přibližně 300 Kč.

Použitelnost

Zámek slouží úplným začátečníkům k pochopení toho, jak lockpicking funguje. S tím pomáhá možnost dívat se na piny během práce se zámkem. Nicméně tělo zámku je z plastu a zpracování uvnitř proto není příliš precizní. Otevřít ho je jednoduché a obtížnost překonání v žádném případě neodpovídá žádnému skutečnému kovovému zámku.
I s tou nejlevnější sadou za 250 Kč otevřete tento zámek bez nejmenšího problému. Tomu pomáhá i velmi jednoduchý tvar klíčové dírky a použitá stavítka a kolíky. Všechny jsou standardní, žádný z pinů není bezpečnostní.
Průměr použitých pinů je 2.45 mm, průměr běžně dostupných náhradních stavítek například Sparrows je 2.95 mm. Z toho plyne, že u tohoto zámku nelze zvýšit složitost výměnou pinů za bezpečnostní. Můžete akorát změnit pořadí pinů, které už v zámku jsou. Po několika otevřeních si totiž zapamatujete sekvenci, která vede k otevření.

Rozdíl velikosti pinů

Protože má zámek má velmi slabé pružiny, jde otevřít pomocí upravených kancelářských sponek na papír. Toho můžete využít k pobavení, ale pravděpodobně takto skutečný zámek neotevřete. Pro zvýšení obtížnosti můžete zámek přelepit neprůhlednou páskou.

Jako hračka na vyzkoušení lockpickingu je tento výrobek dobrý, ale velmi rychle zjistíte, že potřebujete lepší zámek. Kromě toho je vyrobený v Číně, čemuž odpovídá i zpracování mechanismu. Například u mého kusu bylo z výroby potřeba vyhmatat pouze dva piny, zbytek neměl na uzamčení žádný vliv. Naštěstí lze tento problém vyřešit.

Plastová konstrukce také znamená, že častým používáním se tolerance zhoršují. Pružina třmenu je také velmi silná a u mého zámku začal plast okolo zarážky praskat.

Z těchto důvodů si myslím, že tato pomůcka nemá hodnotu 700 Kč. Lepší volbou může být průhledná cylindrická vložka.

Rozebrání

Zámek lze rozebrat po odemčení. Skrz otvor (viz fotografie), který vznikne po vyskočení třmenu je možné zatlačit na bočnici, která vypadne a umožní přístup k pružinkám. Je to potřeba provést opatrně, jinak se vám zámek rozsype.

V zámku je 6 stavítek, sedmý pin nejblíže ke třmenu má silnější pružinu, nemá stavítko a slouží k držení bubínku v těle. Po odstranění všech pinů je možné vytáhnout bubínek a následně západkový mechanismus, který drží třmen. Dobře si zapamatujte, jak byl mechanismus složený. Třmen drží v zámku ocelovým kolíkem, který se vytahuje takto: Otočíme třmen 45 stupňů před zámek do polohy, kdy jde zatlačit dolů. Posuneme třmen dolů až doku se kolík nedostane do prostředního výřezu. Otočíme třmen o 180 stupňů k sobě čímž vystrčíme kolík ze zámku a třmen lze vysadit.

Úprava mechanismu

Může se stát, že zámek má příliš vysoká stavítka, což způsobuje, že je potřeba vyhmatat pouze malý počet pinů. Zbytek stavítek nedovoluje blokovacím kolíkům zapadnout do bubínku. V praxi se zdá, že zámek má například pouze 2 piny, i když ve skutečnosti jich je 6. Problém je způsobený mizernými tolerancemi uvnitř zámku.

Řešení spočívá v rozebrání zámku a zbroušení stavítek tak, aby každý blokovací kolík zapadl až do bubínku. Po úpravě ale přestane fungovat klíč, který byl vyřezaný na původní výšky stavítek. Klíč ale přece potřebovat nebudete.

Při broušení stavítek postupujte pomalu, stavítka jsou mosazná a materiál ubývá rychle. Po dosažení požadované výšky lehce zkoste ostré hrany, aby se stavítko nezasekávalo a neškrábalo plast. Za normálních okolností by při skládání zámku záleželo na původním pořadí stavítek. Protože ale k upravenému zámku klíč nemáme, můžete stavítka do zámku vložit libovolně.

Skládání

  • Vložíme pružinu a třmen, stačíme dolů do zamčené polohy a zasuneme boční kolík, který zabraňuje vypadnutí v odemčeném stavu.
  • Do zámku vložíme složený západkový mechanismus zkosenou hranou dolů, uvnitř zámku otočíme zkosenou stranou nahoru. Otočení třmenu umožňuje zasunout západky přesně doprostřed tak, aby bubínek zapadl. Z fotografií je vidět jak to má vypadat.
  • Vložíme sedmý kolík, který drží bubínek a jeho pružinku.
  • Do každé komůrky vložíme jedno stavítko, jeden blokovací kolík a jednu pružinku.
  • Otočíme bubínek tak, aby všechny piny zapadly a zatlačíme zpět bočnici.

Doporučuji bočnici přelepit páskou. Má tendenci sama vypadávat.