elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking
Nadpis whitebear

elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking

E-ten Glofiish X500+ s Windows mobile: Statická navigace

1. Září 2010

E-ten Glofiish X500+
E-ten Glofiish X500+

Zde je krátký návod jak vypnout statickou navigaci na zařízení E-ten X500+ s Windows mobile. (předpokládám, že stejný postup bude fungovat i na jiných PDA se stejným GPS přijímačem a Windows mobile) E-ten X500+ používá GPS přijímač SiRF Star III, který má od výrobce zapnutou SN – statickou navigaci.

Pro krátké vysvětlení, SN způsobuje, že pokud se přijímač nepohybuje rychlostí minimálně cca 5 - 6 Km/h, GPS neaktualizuje údaje o své poloze. Takže program, který by vám měl ukazovat vaši aktuální polohu, stojí na posledním místě, kde byla vaše rychlost větší než 5 - 6 Km/h. Další pozice se načte až po delší době nebo ve chvíli, kdy překročíte zmíněnou rychlost. Celé to, že ukazatel na mapě poskakuje po delších úsecích a navigace je pro pomalou chůzi nepoužitelná = nepoužitelná pro geocaching.

SN bylo navrženo pro navigaci v automobilech, poněvadž auto se skoro pořád pohybuje dostatečnou rychlostí. Její výhodou pro automobily je, že pokud s autem zastavíte, zastaví se i váš ukazatel.
S vypnutou SN, GPS neustále posílá data o své poloze a když stojíte, občas to způsobuje poskakování ukazatele, protože naměřené údaje mají malé odchylky.

Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že drobné poskakování ukazatele vůbec ničemu nevadí. Zmíněné poskakování s vypnutou SN není zase tak vážné. K bezproblémovému přesnému chodu GPS stačí i pohyb rychlostí 1Km/h, což je velmi pomalá chůze.

Vypnutí SN je nezbytnou věcí, pokud chcete navigaci používat pro chození nebo pro geocaching. Jinak se vám ukazatel zastaví, jakmile zpomalíte v blízkosti kešky. Jedinou možností je pak běhat okolo a sledovat kudy se ukazatel pohybuje a jestli je to směrem kam potřebujete.

Jak vypnout:

Existuje několik více, či méně složitých programů, které dokáží u SiRF Star III vypnout, nebo zase zapnout SN. Například program SirfTech, ten je složitější a dovoluje vám nastavovat mnohem víc, než jen SN. Jednodušší a efektivní je program M-M SiRF, jeho použití je velmi jednoduché a lehce zopakovatelné, pokud se vám vybije interní zálohovací baterie (obdoba BIOS baterie u počítače). Po jejím vybití se GPS čip resetuje do továrního nastavení se zapnutou SN.

Postup:

Na začátku je potřeba zjistit, který port používá váš navigační program, a který přímo zařízení GPS. Dále musíte znát komunikační rychlost.

Uvedu příklad ze svého PDA, který mi na mém E-ten X500+ funguje, v:
“Start” – “Settings” – “System” – “External GPS” – záložka “Programs” mám “GPS program port” – COM2

V záložce “Hardware GPS” “hardware port” – COM4 a “Baud rate:” – 57600. (komunikační rychlost jde i ověřit na internetu a doporučuji to pro jiná zařízení ověřovat)

V záložce “Access” – Manage GPS automatically (recommended), je zaškrtnuto. To by byla část v nastavení systému.

Nyní zapneme M-M SiRF, který po instalaci najdeme mezi programy. Objeví se obrazovka, kde nahoře je Port: a Baud: a vpravo jsou tlačítka. Takže nahoře nastavíme potřebný port. U mě Port: COM2 a Baud: 57600. Přejdeme na tlačítko Turn SN off. Po zmáčknutí se chvíli nic neděje a potom vám systém vyhodí tabulku o dokončení. Tlačítko pro WAAS on také můžeme použít, WAAS je upřesňovací technologie, která pomáhá zaměřit přesnější polohu. Opět za chvíli obdržíte hlášku o dokončení operace. Stejný postup použijeme pro všechny porty, které potřebujeme.

Já osobně vypínám Statickou navigaci jak pro programový port, tak pro hardwarový. Možná stačí jen jeden. V navigačním programu, potom nastavíme příslušný port a rychlost komunikace. Já používám k navigaci OziExplorer, který funguje naprosto krásně a GPS posílá údaje o pozici nepřetržitě. Geocaching se tak stal mnohem lepší zábavou.

Jen dodám, že při prvním zapnutí GPS po nějaké době je potřeba nechat ji několik minut kalibrovat. Nebude vám ukazovat polohu naprosto přesně hned od začátku. Proto nechávám GPS připojit a pak chvíli jdu rovně a počkám, než se pozice srovná. Podezírám z tohoto chování právě WAAS. Nicméně navigace je poté perfektně přesná.