elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking
Nadpis whitebear

elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking

Jednoduchý pulzní elektromotor

10. Července 2009

Pulzní motor
Pulzní elektromotor

Tento motorek je taková malá blbůstka na jedno odpoledne, kterou s trochou štěstí postavíte ze zbytků z jiných pokusů.

Stavba

Rotor mého pulzního motoru je vyroben z víčka od nějaké nádoby, které je přišroubované na rotorovou část motoru ze starého HDD, která v sobě obsahuje ložisko. Na samotném rotoru jsou přilepené neodymové magnety s přitažlivou sílou zhruba 4 kg, všechny severem směrem ven. Rotor se neotáčí zcela volně, protože už disk měl problém s ložiskem. Stejně tak víčko není úplně rovné. Nic z toho ale nevadí tolik, aby se motor neroztočil. Celá tato část je přilepená na dřevěnou podložku.

Cívka

Cívka, která motor pohání je z nějakého minulého pokusu. Navinutá na trubičce od propisky, konce jsou určené gumovými těsněními. Má přibližně 300 - 500 nepravidelně navinutých závitůnemá kovové jádro. Na místě ji drží přilepený kolík na prádlo, aby se s ní dalo pohybovat.

Magnetický spínač

Spínání cívky zajišťuje magnetický dveřní kontakt. Uvnitř něj je běžný skleněný jazýčkový magnetický spínač (anglicky reed swicth).

Dioda

K cívce je paralelně opačně k napájení připojená dioda. Jejím úkolem je odstranit zpětný indukovaný proud, který v cívce vzniká po průchodu magnetu, odpojení cívky a kolapsu okolního magnetického pole.

Napájení

Můj motor je schopný pracovat od přibližně 5V137mA. Použití lepšího ložiska nebo cívky s větším počtem závitů by zřejmě vlastnosti motoru zlepšilo.

Roztočení

Motor se zapojí tak, aby cívka odpuzovala magnety na rotoru. Dioda se připojí paralelně k cívce, opačně než napájení. Motor je nutné roztáčet rukou. Magnetickým snímačem se potom pohybuje okolo rotoru a hledá se poloha, kdy dojde k sepnutí tak, aby cívka odstrčila magnet po směru otáčení a roztočila rotor.