elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking
Nadpis whitebear

elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking

Tokoz 395/40

10. Dubna 2022

Explodovaný Tokoz 395/40
Explodovaný Tokoz 395/40

Konstrukce

Tokoz 395/40 je poměrně levný zámek s cenou okolo 70 Kč. Tělo zámku je z nemagnetického kovu. Dovnitř je zasunuta černá vložka s motýlkovým mechanizmem, kterou v zámku drží ocelový kolík zalisovaný shora do otvoru pro třmen. viz fotografie. Zámek nelze nedestruktivně rozebrat.

Pozice kolíku držícího vložku

Princip

Motýlkový mechanizmus se podobá diskovému zámku. Jeho jednoduchost, absence pružinek a přímý, robustní kontakt s klíčem znamená, že tento typ zámku dobře snáší špatné povětrnostní vlivy. Klíč otáčí se sadou šesti disků oddělených podložkami. Každý disk má na dvou místech vybroušenou misku, do které zapadá ocelový váleček, který drží zamčený třmen. Pokud se všechny disky otočí do správné polohy, váleček zapadne do prohlubně vytvořené všemi miskami najednou a zámek je odemčený.
Speciální kontrolní podložky mohou svým tvarem bránit otočení klíče, jejich umístění spolu s tvarem klíče určuje, který klíč patří do zámku. Zároveň zabraňují vytažení klíče v jiné poloze než zamčené.
Klíč má dvě velikosti zubu, to určuje kdy začne otáčet diskem a tudíž o kolik stupňů diskem pohne.

Na fotografii níže je vidět obsah vložky a pořadí disků:

  • Vstupní otvor pro klíč.
  • Pružina která tlačí disky k sobě.
  • Podložka omezující maximální úhel otočení klíče.
  • Dál se střídají disk s podložkou. Podložky jsou opatřeny na jedné straně zubem, který znemožňuje jejich otočení.
  • Kontrolní podložka 13 má zúžený otvor, který musí zapadnout do výřezu na klíči, aby se mohl otáčet.
Rozebraná disková vložka Tokoz

Rozebrání

K rozebrání zámku je nutné vyrazit ocelový kolík na volné straně třmenu. Toho lze dosáhnout vyvrtáním malého 3 mm hlubokého otvoru ze spodní strany viz fotografie. Poté lze odemčený zámek opatrně otočit klíčem dolů a vytáhnout černou vložku.

Vyražení kolíku

Skládání

Do zámku nejdřív vložíme třmen do zamčené polohy a do něj ocelový váleček viz fotografie. Zboku přiložíme magnet, který udrží váleček v zámku. Tělo zámku i s magnetem pak nasuneme na poskládanou vložku. Magnet odepneme, odemkneme zámek klíčem a zasuneme kolík zpět pod třmen.

Skládání zámku

Odemykání

Manipulace s disky pomocí běžných planžet je velmi složitá. Proto jsem vyrobil speciální lockpick přímo pro tento typ zámků. Ostatní verze 395 mají jiný tvar/velikost klíčové dírky, lockpick vyrobený pro velikost 40 nelze na ostatní typy použít. Pick se sám vycentruje v zámku pomocí dírky na zadní straně těla a vstupního otvoru. Přesně tu správnou tloušťku drátu pro tento zámek mají ramínka IKEA. 2.5 mm dlouhý pracovní hrot je z hřebíku a je z obou stran zbroušený, aby lépe dosedal na disky. Hrot nástroje se musí zkrátit tak, aby zabíral za nižší pozici na disku, to umožní otočení picku zpět ve čtvrtkruhovém výřezu. Na lockpicku jsou naznačeny pozice disků pro snazší orientaci.

Podomácku vyrobený lockpick pro Tokoz 395/40

Při odemykání se zámek musí napnout táhnutím za třmen. Díky tomu je kovový váleček přitisknut ze strany k diskům a ty o něj dřou. Postup se pak podobá odemykání běžného zámku se stavítky, pickem se hledá disk, který jde hůře otáčet. Ten se otáčí dokud není ve správné poloze s výřezem pod válečkem. Postupně se prochází všechny disky, dokud se zámek neotevře. Někdy může dojít k zaseknutí třmenu. Pokud myslíte, že zámek je odemčený, ale třmen nevyskočil, povolte napnutí a zatáhněte znovu.

Jak poznat správně otočený disk?

  • Disk po otočení slyšitelně zacvakne na místo. K tomuto nedochází vždy.
  • S diskem nejde dál otáčet bez použití větší síly, než před tím.
  • Pokud držíte palec na třmenu, je při otočení disku ven ze správné pozice, cítit pohyb třmenu.

Vrácení zámku do původního stavu

Po odemčení lockpickem nelze do zámku vrátit klíč. Při normální funkci klíč nelze vytáhnout v jiné pozici, než zamčené, tím se zajišťuje, že disky budou vždy správně srovnané. Disky lze částečně srovnat zasunutím a opakovaným otáčením klíče viz foto. Pokud klíč již nelze posunovat hlouběji do zámku, je potřeba zbytek disků otočit běžnou planžetou.