elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking
Nadpis whitebear

elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking

Recyklace vibrátoru z mobilu

10. Července 2009

Mobilní vibrátor
Upravený vibrátor z mobilního telefonu

Při rozebírání starého mobilního telefonu, z něj vypadne několik menších samostatných součástek. Mezi reproduktory, mikrofony, anténami, baterkou a dalšími užitečnými kousky, se najde i malý vibrační motorek. Je to miniaturní elektromotor se závažím. Když se roztočí, excentrické závaží na hřídeli s ním mrská všemi směry. Je napájen z baterie telefonu, tudíž 3.7V pro Nokii 3310. Zřejmě není stavěný na příliš dlouhodobý provoz, jednak by se mohl přehřát a jednak by excentrické závaží asi brzy zničilo ložiska. K čemu taková věc může být dobrá?
Jednak může mít smysl, tyto součástky z telefonů schovávat pro případ, že se někomu ze známých podobný telefon rozbije. A jednak vhodně uložený vibrátor z telefonu může například sloužit k pomalému mísení kapaliny. Jeho výhoda spočívá v tom, že můžete vyrobit vodotěsnou kapsli, která může být celá ponořená v kapalině a svými vibracemi ji míchat, aniž by bylo nutné řešit nějaké vrtulky na dlouhé hřídelce.

Postup výroby

Budeme potřebovat plastovou zkumavku s průměrem 12mm. Je možné ji koupit v chemických potřebách. Vibrační motor z Nokia 3310 (pravděpodobně i jiných telefonů, jelikož velikost bude podobná) se přesně vejde do PVC hadičky o průměru 10 mm. Ke kontaktům připájíme vodiče a izolujeme je páskou. Zbytek pásky namotáme kolem gumového těla motoru. Takto připravený motorek nacpeme do hadičky a zastřihneme ji tak, aby závaží vyčnívalo. Pouze tělo motorku zůstane v hadičce.
Následně hadičku i s motorkem nacpeme do plastové zkumavky. Vzduch před motorkem se stlačuje a je možné ho dovnitř nacpat pouze asi do poloviny délky zkumavky. Pro snadnější práci je dobré vzít kousek kovové trubičky, protáhnout jí vodiče a použít ji jako pěchovadlo. Tření zajistí, že motorek ze zkumavky sám nevypadne. Zkumavka zajišťuje utěsnění jedné strany. Otevřenou stranu zkumavky zalijeme lepidlem nebo epoxidem.
Tímto jsme získali vodotěsné ponorné míchadlo napájené 3V.