elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking
Nadpis whitebear

elektronika, chemie, pokusy, hammer, lockpicking

Locksport

8. Dubna 2021

Zámky
Různé druhy zámků

Locksport je sportovní disciplína nebo řekněme hobby spočívající v lockpickingu - odemykání zámků bez použití klíče. Toto se samozřejmě odehrává tak, aby nedocházelo k porušování žádných zákonů. Česky se této dovednosti říká vyháčkování.

Pravidla locksportu

Vzhledem k tomu, že lockpicking může veřejnost považovat za potenciálně zneužitelnou činnost, lockpickeři dodržují přísný etický kodex. Krédo locksportu lze vyjádřit takto: "Lockpicker může otevírat pouze zámky, které vlastní nebo zámky u kterých na to má výslovné povolení od jejich majitele."

Následující text byl převzat z české wikipedie.
Lockpickeři dodržují následující pravidla, aby lidem mimo komunitu dali jasně najevo, že jejich aktivity jsou v etických mezích:

  • Zámky, které jsou aktivně používány se nesmějí otevírat.
  • Lockpicker může otevírat pouze zámky, které mu patří. U ostatních zámků potřebuje výslovný souhlas majitele.
  • Zámek, který byl zanechán majitelem na veřejném místě tak, že nezajišťuje žádný objekt nebo majetek (tj. Není "používán", například milenecký zámek na mostě), může být otevřen lock pickerem, pokud je poté vrácen do původního stavu. Trvalé odstranění (nebo přemístění) zámku může provést pouze zákonem oprávněná osoba (obvykle zákonný vlastník půdy, na které je zámek umístěn).
  • Bezpečnostní potřeby ostatních nesmí být porušeny.
  • Všechny činnosti lockpickera musí probíhat v mezích zákona a profesionality.

Ve snaze udržet dovednosti v otevírání zámků vyháčkováním mimo dosah těch, kteří by je zneužili, mají členové lockpickingových skupin nulovou toleranci k nelegálnímu nebo nemorálnímu otevírání zámků. I když je výskyt zločinného použití vyháčkování zámku statisticky nízký, lockpickeři dodržují přísné standardy, aby vyvrátili běžnou mylnou představu, že se účastní nelegálních aktivit.

Zákony omezující lockpicking

V České republice je vlastnictví a používání nástrojů pro lockpicking povoleno, pokud tyto dovednosti nejsou použity k porušení zákonů České republiky.

Smysl lockpickingu

Kromě zábavy má lockpicking i užitečnou stránku, kterou je zodpovědné zveřejňování informací. Lockpickeři často spolupracují s výrobci zámků na odhalování problémů a zveřejňováním informací o zámcích informují veřejnost. Toto vede ke zlepšování bezpečnosti zámků.

Jak začít?

S lockpickingem můžete začít s pomocí libovolného, jednoduššího, levného zámku, nebo si můžete pořídit speciální tréningový zámek.
Například průhledný visací zámek nebo průhlednou cylindrickou vložku. Pro začátek nepotřebujete ani žádné drahé nástroje, levná sada planžet za 250 Kč úplně stačí. K té doporučuji si dokoupit pár různě velkých napínáků a časem i sadu horních napínáků.